Dr. John W. Harris Teacher of the Year

Outstanding, full-time teachers in ANY accredited Sioux Falls school are eligible for the award and $4,000 in prize money donated by Vern Eide Motorcars! Classroom teachers who have at least three (3) full years of teaching experience, a class of his/her own and teaches students at least three (3) or more hours per day, five (5) days a week, for six (6) or more calendar months during a school year are eligible.

Criteria for Selection include:

  • Differentiates instruction based on meeting student needs

  • Designs engaging lessons to improve classroom and/or school culture

  • Inspires students to recognize their potential impact and role in the larger community

Additional Things to Consider:

  • The desire for professional growth

  • Community involvement

  • Dedication to the teaching profession

  • Rapport with students, parents, and staff

Calendar

Teacher of the Year Celebration

February 27th 2023

Ben Reifel Middle School

7:00pm

Teacher and Student

To be considered for Regional and State Teacher of the Year, the District Candidate should:

  • Have a superior ability to inspire students of ALL backgrounds and abilities to learn;

  • Be an exceptionally skilled and dedicated classroom teacher;

  • Have the respect and admiration of students, parents, and colleagues;

  • Play an active and useful role in the community as well as in the school; and

  • Be poised, articulate, and have the energy to withstand the demanding schedule that would accompany selection as the South Dakota Teacher of the Year.

District Teacher of the Year becomes a nominee for his or her district’s Regional Teacher of the Year Award. If the District TOY is selected as the Regional TOY, he or she becomes a nominee for the South Dakota TOY. If chosen as the South Dakota TOY, he/she then becomes a candidate for the National TOY.

Past Winners

Teacher

School

Year

Ashley Kracke

R.F. Pettigrew Elementary

2022

Nick Opdahl - Distinguished Educator Award!

CTE

2022

 Ann Robertson

Whittier MS

2021

Janelle Revier

CTE Academy

2020

Lynn Thomason

Lincoln High School

2019

Kimberly Dobson

Horace Mann Elementary

2018

Stefanie Hage

John Harris Elementary

2017

Janet Swier

Washington High School

2016

Gretchen Johnson

Cleveland Elementary

2015

Sarah Henrichs

Axtell Park Middle School

2014

Allison Hutchinson

Career & Technical Education Academy

2013

Donna Leininger

Washington High School

2012

Nicole Gardner

Harvey Dunn Elementary

2011

Teresa Timmerman

Lincoln High School

2010

Cher May

Terry Redlin Elementary

2009

Barbara Myers

Axtell Park Middle School

2008

Sharon Andrews

Challenge Center

2007

Karyn Veenis

Patrick Henry Middle School

2006

Barbara Dowling

Hawthorne Elementary

2005

Brent Eliason

Washington High School

2004

Roxie Ahlbrecht

Robert Frost Elementary

2003

Sally Rice

Edison Middle School

2002

Jeff Lukens

Roosevelt High School

2001

Linda Carmody

Eugene Field Elementary

2000

Audrey Lofgren

Robert Frost Elementary

1999

Bob Dolan

Washington High School

1998

Alice Sylliaasen

Eugene Field Elementary

1997

Don Reiffenberger

Cleveland Elementary

1996

Don Decker

Lincoln High School

1995

Judy Davis

Patrick Henry Middle School

1994

Phyllis Kruger

Harvey Dunn Elementary

1993

Julie Ashworth

Hawthorne Elementary

1992

Lois Sudbeck

Little Flower Elementary

1991

Sharon Schueler

Roosevelt High School

1990

Joan Conner

Lincoln High School

1989

2023 Nominees

Last Name

First Name

Grade or Subject

School

Agar

Lisa

Social Studies

Roosevelt High School

Alexander

Megan

Special Education

Garfield Elementary

Anderson

Kristin

Honors Biology

Patrick Henry Middle School

Baxa

Stephanie

5th grade

R.F. Pettigrew Elementary

Begtrup

Mallory

Early Childhood

R.F. Pettigrew Elementary

Berning

Wendy

Life Skills

Community Campus

Bjerke

Tanya

Special Education

Lincoln High School

Bleil

Andrea

4th grade

Robert Frost Elementary/Challenge Center

Bogart

Kim

Orchestra

Laura B Anderson, Terry Redlin Elementary & Whittier Middle School

Colter

Mara

English Language

Cleveland Elementary

Decker

Nicole

Band

Roosevelt High School

Dunbar

Ali

Band

Ben Reifel Middle School

Edberg

Joey

English Language Arts

Jefferson High School

Erickson

Loree

Social Studies & Special Education

Axtell Park Building

Fantroy

Kelli

5th grade

Lowell Elementary

Fink

Mary

1st grade

John F Kennedy Elementary

Fitzgerald

Reanna

Special Education

Edison Middle School

Furness

Timothy

Honors English Language Arts

Patrick Henry Middle School

Gardner-Fink

Nicole

3rd grade

Harvey Dunn Elementary

Gibson

Kelli

Life Skills

Community Campus

Graning

Vanessa

Kindergarten

Sonia Sotomayor Elementary

Gyasi

Emmanuel

5th grade

Hawthorne Elementary

Hall

Heather

Special Education

Garfield Elementary

Harner

Greg

Social Studies

Edison Middle School

Hawkins

George

PBL- Modern US History/Dual Credit & Advanced Placement Government

Jefferson High School

Highby

Nicole

1st grade

R.F. Pettigrew Elementary

Hulstine

Jared

Visual Arts

Jefferson High School

Hunt

Ashley

English Language Arts & Social Studies

Memorial Middle School

James

Amy

2nd grade

Lowell Elementary

Kadi

Amanda

Psychology, Advanced Placement Seminar & Advanced Placement Research

Lincoln High School

Kidd

Skyler

Art

Roosevelt High School

Kortemeyer

Ryan

Automotive

Lincoln High School

Krdzalic

Ashley

Math

Ben Reifel Middle School

Lafrentz

Emily

1st grade

Cleveland Elementary

Landry

Irma

Kindergarten

Sonia Sotomayor Elementary

Lang'at

Megan

Special Education

Hayward Elementary

Langle

Hilda

2nd grade

Sonia Sotomayor Elementary

Mathis

Samantha

English

Roosevelt High School

Meyer

Regan

World Geography, AP Human Geography

Lincoln High School

Moser

Kelsey

2nd grade

John Harris Elementary

Nugteren

Ann

System 44, Read 180 & Literacy Zone

Memorial Middle School

Padgett

Sheri

Math

Ben Reifel Middle School

Parish

Jamie

Physical Education & Health

Washington High School

Peterson

Jessica

5th grade

John Harris Elementary

Pollard

Elizabeth

Math

Whittier Middle School

Quail

Jessica

Special Education

Roosevelt High School

Ramstad

Tammy

Kindergarten

Hayward Elementary

Roberts

Rebecca

5th grade

John Harris Elementary

Rost

Molly

Kindergarten

Harvey Dunn Elementary

Runyan

Tricia

2nd grade

R.F. Pettigrew Elementary

Schempp

Kerstin

Kindergarten

John Harris Elementary

Schilmoeller

Nicole

Reading Interventionist

Ben Reifel Middle School

Sehr

Julie

3rd grade

Harvey Dunn Elementary

Selken

Annie

Art

Whittier Middle School

Schriever

Susan

5th grade

Robert Frost Elementary

Sonnichsen

Kim

English Language Arts

Whittier Middle School

Soper

Diana

3rd grade

Eugene Field A+ Elementary

Stahlberg

Jason

Advanced Placement US History & Sociology

Washington High School

Stensland

Anne

Special Education

Garfield Elementary

Sukut

Andrea

Early Childhood

Terry Redlin Elementary

Sundvold

Mary

Music, Choir, Speech/Drama, Signature Show Choir Director & RISE Music

Memorial Middle School

Vortherms

Cathie

Honors Science

Patrick Henry Middle School

Watembach

Sonja

Early Childhood

Harvey Dunn Elementary

Weber

Amy

5th Grade

Eugene Field A+ Elementary

Wiebelhaus

Laura

Kindergarten

Eugene Field A+ Elementary

Wilson

Molly

SIPPS

John Harris Elementary

*Indicate Finalists

DeeAnn Konrad

DeeAnn Konrad

Community Relations Coordinator

(605) 367-7951
✉ Email DeeAnn Konrad
➢ IPC - Community Relations